Kada je jeftina struja u Srbiji?

Svi se već danima suočavamo sa ekstremnim vrućinama i temperaturama koje prelaze 40°C. Ovaj toplotni talas značajno povećava potrošnju električne energije. Klima uređaji se koriste intenzivno kako bi se održala prijatna temperatura u stanovima. Međutim, postoji način da se smanje računi za struju, čak i u ovim uslovima – korišćenjem uređaja u periodima jeftine struje. Od Elektrodistribicje Srbije saznali smo kada je dostupna jeftina struja u različitim delovima Srbije. Pročitajte koje korake preduzeti kako bi naši računi za struju bili manji.

Prema informacijama Elektrodistribucije Srbije (EDS), doba primene niže tarife je određeno Metodologijom za određivanje cene električne energije za garantovano snabdevanje.

Primena niže dnevne tarife u zavisnosti od distributivnog područja u Srbiji počinje između 22.00 i 24.00 časa. Traje neprekidno osam časova svakog dana. To važi bez obzira na sezonske promene u računanju vremena, vikende, neradne dane, državne ili verske praznike.

Srbija je podeljena na tri zone za primenu niže tarife:

  • Beograd: Niža tarifa se primenjuje od 24.00 do 8.00 časova
  • Vojvodina: Niža tarifa se primenjuje od 23.00 do 7.00 časova
  • Centralna Srbija: Niža tarifa se primenjuje od 22.00 do 6.00 časova

Ko može koristiti nižu tarifu?

Nižu i višu tarifu mogu koristiti isključivo domaćinstva koja imaju dvotarifna brojila. Na brojilima se može videti koja tarifa se primenjuje na osnovu položaja strelice ili brojčane oznake. Kada strelica na brojilu pokazuje na gore, tada se primenjuje viša tarifa, a kada je okrenuta na dole – niža tarifa. Kod brojila na kojima su oznake u brojevima, jedinica označava skuplju, a dvojka jeftiniju tarifu.

Kako konkretno smanjiti račune za struju?

Evo nekoliko saveta koje preporučuju iz EDS kako možete  da optimizujete  potrošnju energije.

Provera energetske efikasnosti doma – Svaki vlasnik stana ili kuće može lako da uradi proveru energetske efikasnosti sopstvenog doma. Potrebno je obići prostorije, primeniti odgovarajuće izmene i time učiniti dom energetski efikasnim. Ukoliko koristite obične sijalice, zamenite ih štedljivim – CFL sijalicama ili LED lampicama. Takođe, isključite svetla u sobama kada ne boravite u njima i pronađite najefikasnije mesto za osvetljenje. Zbog loše izolovanih prozora i vrata dešavaju se gubici toplote ili hladnoće. Zato treba dobro zapušiti sve rupe i procepe trakama ili drugim sredstvima, poput gita.

Hlađenje prostorija – Prostorije ne rashlađivati na temperaturu manju od 21 stepena. Razlika između spoljne i temperature prostorije u kojoj boravite ne bi trebalo da bude više od 10 stepeni. Instalirajte klima uređaj van direktnog dometa sunčeve svetlosti. Redovno održavajte filtere za pročišćavanje i spoljnu jedinicu uređaja za hlađenje. Klima uređaj treba da stoji u sredini prostorije, kako bi obezbedili ravnomeran protok vazduha, odnosno ravnomerno rashlađivanje ili grejanje u zavisnosti od godišnjeg doba.

SvetloŠest običnih sijalica od 25W daju zajedno istu količinu svetlosti kao jedna sijalica od 100W. Ne samo to, već takav „buket“ sijalica troši čak 50% više energije. Zato koristite jednu sijalicu veće snage umesto više sijalica manje snage. Najjednostavniji način da budete energetski efikasni je da maksimalno iskoristite dnevno svetlo.

Štedljive sijalice za istu količinu osvetljenja troše pet do šest puta manje električne energije i imaju i do 10 puta duži radni vek u odnosu na obične. Izraženo u brojkama, obične sijalice traju prosečno do 1.000 sati, a štedljive više od 10.000. Ako ste u mogućnosti da zamenite štedljive sijalice najnovijim led sijalicama, uštedećete i do 90 odsto električne energije za osvetljenje. Postoje u raznim oblicima, veličinama i bojama, a kod njih kao i kod ostalih aparata u domaćinstvu postoje energetski razredi od A do D. Birajte štedljive sijalice razreda A ako je moguće, jer one štede i do 40 odsto električne energije više od razreda D.

struja
Izvor: EDS Okvirni odnos snaga klasičnih sijalica sa užarenim vlaknom i „štedljivih sijalica“.

Kako izabrati frižider i gde ga postaviti?

Frižideri su na 2. mestu velikih potrošača u kuhinji. Izaberite frižider koji odgovara potrebama vaše porodice. Frižider srednjeg kapaciteta troši 300 kWh godišnje, bez obzira da li je pun ili prazan, a mesečna potrošnja raste između 10 i 20 kWh za svakih 100 litara dodatnog kapaciteta.

Preporučeni kapacitet frižidera izgleda ovako: za jednu osobu od 100 do 150 l, za 2-4 osobe od 220 do 280 l, za više od 5 osoba do 300 l. Postavite frižidere i zamrzivače na što hladnije mesto u kući (nikako u blizini šporeta, radijatora ili bojlera). Hladniji prostor znači veću uštedu energije, budući da svaki stepen manje može da smanji potrošnju električne energije i do 6%. Takođe, izbegavajte izloženost frižidera i zamrzivača sunčevim zracima. Prilikom postavljanja frižidera i zamrzivača, obavezno ostavite dovoljno prostora za ventilaciju između zadnjeg dela uređaja i zida (oko 10 cm) kako ne bi došlo do pregrevanja, a time i povećanja potrošnje električne energije.

Povremeno očistite (ali pažljivo, da ne oštetite cevi) od prašine zadnju stranu frižidera gde se odvodi toplota. Termostat postavite na srednju poziciju. Niža temperatura ne znači nužno i bolje čuvanje hrane, a potrošnja energije može porasti i za 10-15%. Nemojte stavljati u frižidere i zamrzivače vruća ili topla jela. Pravovremeno odleđujte frižidere i zamrzivače (kad debljina leda dostigne 3 do 5 mm), jer tako štedite energiju i produžavate radni vek uređaja.

Optimalna temperatura frižidera je od 3 do 5°C (srednja pozicija), a standardna temperatura zamrzavanja je minus 18 stepeni Celzijusa. Ako podesite temperaturu za jedan stepen niže, možete povećati potrošnju električne energije i za 5%.​

Šporet

Uvek treba da se poklopi posuda u kojoj se kuva. Na taj način se toplota duže zadržava u posudi, a i smanjuje se kondenzacija pare po kuhinji. Kuvajući sa poklopcem može da se uštedi i do 20% električne energije za kuvanje.

Prilagodite posuđe količini hrane koja se sprema. Priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači gubitak energije. Takođe, prilikom pripreme kafe i čaja treba ugrejati samo potrebnu količinu vode, a ako kuvate na električnom šporetu, uz to i prekriti džezvu poklopcem da bi voda što pre proključala.

Treba voditi računa da i veličina ringle bude adekvatna. Ako se mala posuda zagreva na velikoj ringli, protraći se čak 40 odsto energije. Kod pečenja su posebno efikasne rerne sa ventilatorom, koje mogu uštedeti od 10 do 15% energije. Vrata rerne držite otvorena što kraće, jer se pri svakom otvaranju izgubi 20% toplote, a možete je isključiti i 10 minuta pre kraja pečenja, jer duže zadržava toplotu

Koliko troši bojler?

Bojleri troše između 10% i 15% struje u našem domaćinstvu. Podesite bojler na temperaturu između 50 i 60 stepeni, kako bi imali dovoljno tople vode bez prekomerne potrošnje električne energije. Tako će vam bojleri duže trajati, a računi na kraju meseca biti manji. Očistite kamenac na grejaču, jer povećava potrošnju električne energije i izaziva kvarove bojlera. U kuhinji koristite akumulacioni bojler umesto protočnog, koji pri upotrebi naglo optereti kućnu instalaciju.

Na veš mašinu ide 10 % troškova koje plaćamo za struju

Značajna ušteda električne energije, vode i novca postiže se ako se mašine koriste kada su pune i noću pri nižoj temperaturi. Birajte kratke programe i niske temperature. Pri pranju grupisati rublje prema boji i stepenu zaprljanosti, a pri kupovini uvek birati mašine višeg nivoa efikasnosti razreda A.

Mali kućni aparati

Mikrotalasna rerna greje hranu od krajeva prema sredini, pa ukoliko kuvate raznovrsniju hranu, veće komade stavite sa spoljne strane, a tanje i manje komade s unutrašnje strane rerne.

Uvek isključite računar kada ga ne koristite. Ukoliko ipak morate ostaviti računar uključen dok ne radite, makar isključite monitor, jer on troši više od pola energije celog sistema. Uprkos predrasudama, uključivanje i isključivanje računara ne troši dodatnu energiju, niti opterećuje računar, već produžuje životni vek komponenti i omogućava uštede. Ako ostavite monitor uključen celu noć, potrošićete energije koliko je dovoljno za zagrevanje šest večera u mikrotalasnoj rerni.

Imajte na umu da „stendbaj“ funkcija kod raznih kućnih uređaja, a naročito kod TV-a i DVD-a, troši i do 6% električne energije u domaćinstvu. Konkretno, TV u „stendbaj“ režimu troši i do 24% energije u odnosu na vreme kad je upaljen.

Punjači za mobilne telefone, laptopove i digitalne kamere troše energiju i kada su uređaji napunjeni, i kada su uključeni u utičnicu bez uređaja na drugom kraju. Dokaz za to je činjenica da su punjači koji su uključeni u utičnicu, a pri tome nisu u funkciji punjenja, i dalje zagrejani.

Slično tome, električni uređaji na „standbaj“ režimu godišnje mogu da dostignu i do 10% ukupne potrošnje električne energije.

Energetski razredi i potrošnja električne energije

Ako kupujete nove uređaje i birate one sa oznakom „energetske zvezdice“ – ENERGY STAR to je pametan izbor, jer su takvi uređaji u grupi sa najmanjom potrošnjom električne energije.

Skala energetskih razreda može biti iskazana slovom A, B, C, D, E, F ili G. Energetski najefikasniji aparati i uređaji sa najmanjom prosečnom potrošnjom električne energije imaju oznaku „A“, dok oni sa oznakom „G“ imaju najveću potrošnju.

U gornjem desnom uglu nalepnice koja označava energetski razred uveden je QR kod. Njegovim skeniranjem može se pristupiti bazi podataka Evropske komisije o karakteristikama uređaja koje nisu vidljive na nalepnici.

Kada kupujemo aparate kao što su televizor ili monitor, važno je da obratimo pažnju na potrošnju u režimu “spreman za rad“ (“Stand by“).

Podeli ovaj tekst: