Каква је судбина станова изграђених за велика спортска такмичења?

Олимпијаде, међународне изложбе и спортска такмичења су широм света били повод за масовну градњу станова. Од Сарајева, преко Токија, до Париза, где се ових дана одржавају 33. Олимпијске игре. У Београду је потражња за некретнинама последњих година далеко већа од понуде. Зато су велика очекивања од најављене изградње насеља у Сурчину, које би требало да обезбеди смештај за учеснике изложбе ЕXПО.

спортска такмиčења
Извор: Схуттерстоцк

Потенцијални купци се надају да би већа понуда коначно могла да спусти цене. Са друге стране у агенцијама за некретнине очекују да ће цене квадрата у Сурчину додатно порасти када се комплекс заврши. Њихова рачуница није без покрића, јер имају искуства са насељима попут „Белвила“. То насеље је последње које је у Србији наменски грађено за Универзијаду. Ту су цене у последњих 15 година више него дуплиране. Ко је купио квадрат за 1.500, сада може да га прода и за више од 3.000 евра.

Прво олимпијско село настало је пре 100 година

Први станари су им спортисти, а после олимпијаде ће некоме постати дом. Тако је и са становима, који су наменски грађени за спортска такмичења широм света. Прво „олимпијско село“ је настало пре сто година у Паризу, где се ових дана поново одржавају олимпијске игре. Организатори су тада први пут хтели да све такмичаре сместе „под исти кров“. Тада су спортисти спавали у дрвеним кућама, а Французи се данас, поново враћају природи. Најавили су да ће ово бити „најодговорније и најодрживије олимпијске игре у историји“.

Коришћени су постојећи објекти који су реновирани и прилагођени. Они који су морали да буду изграђени направљени су од дрвета и рециклираних материјала. Трећина свих кровова прекривена је соларним панелима. На другој трећини налазе се зелене баште које треба да смање температуру у селу. Када се Олимпијада заврши 82 зграде у комплексу биће претворене у станове за 6.000 људи и пословни простор.

И Нови Сад има „олимпијско село“

У Србији је последњи комплекс типских зграда са око 1.860 станова саграђен на Новом Београду за Универзијаду 2009. године. У њима је било смештено више од 8.500 спортиста из 170 земаља. Али, то није једини пример. Мало је познато да и Нови Сад има своје „олимпијско село“. У питању је насеље „Шонси“ које је наменски изграђено за 29. шаховску олимпијаду која је организована 1990. године. Према подацима са портала 4зида, некретнине у овом кварту се добро котирају, с обзиром да је у питању стара градња. Просечна цена станова у Новом насељу је 2.180 евра,. Цене у том крају се крећу од 1.845 до 2.517 евра по квадрату.

Мирјана Тодоровић, директорка агенције „Еурополис некретнине“ каже да се инвестиција у станове у „Белвилу“ показала исплативом за многе купце. Цене станова су значајно порасле од тренутка изградње. Према подацима са портала 4зида, тренутно оглашена просечна цена је 3.725 евра.

„Када је „Белвил“ изграђен почетна цена станова кретала се између 1.500 и 2.000 евра по квадратном метру. Тренутно су цене између 3.200 и 4.000 евра, у зависности од локације стана унутар комплекса, спратности, опремљености и погледа“, каже Мирјана Тодоровић.

Она  напомиње да је потражња за становима у „Белвилу“ генерално висока. Комплекс нуди добар квалитет живота, с обзиром на близину школа, вртића, продавница, и других садржаја.

„У овом тренутку је мање од десет оглашених станова у „Белвилу“, а купаца је свакако више. Станови до 50 квадрата су изузетно тражени, како за становање, тако и за инвестиционе купце, а ретко се појављују, и врло брзо продају, док велики станови купца чекају нешто дуже – док се огласна цена стана не усклади са тржишном. Генерално, тржиште станова у „Белвилу“ је стабилно и атрактивно за купце“, каже Мирјана Тодоровић.

Предност ових наменских комплекса је управо то што имају на једном месту све што је потребно – од поште, преко поликлинике, спортских терена, до ресторана и игралишта. Пројекат који је осмишљен за Олимпијаду у Токију, назван Харуми Флаг, по вештачком острву на којем је село смештено, има и забавни центар са масажним столицама, дигиталним пикадом и видео играма, па чак и луку за путничке бродове.

Ова „спортска села“ граде се брзо и наменски, па су купци неретко скептични када је у питању квалитет градње, али Тодоровићева каже да су станови у „Белвилу“ изграђени према тадашњим високим стандардима, уз употребу квалитетних материјала.

„Наравно, као и у сваком комплексу, могу се појавити проблеми са одржавањем, али у целини, квалитет градње је оцењен као добар. Станови у овом насељу су веома тражени и за издавање, како за становање, тако и за пословни простор. Цене закупа варирају, али су у распону од 15 до 20 евра по квадратном метру месечно, зависно од величине и опремљености некретнине. Потражња је константно висока, посебно међу младим професионалцима и породицама које желе да буду у близини важних садржаја и добрих саобраћајних веза“, каже директорка агенције „Еурополис некретнине“.

Колико ће коштати квадрат у Сурчину?

Просечна цена станова у староградњи у Сурчину оглашених на порталу 4зида је 1.790 евро, док је у новоградњи 2.430 евра. Да је и сама најава изградје новог комплекса утицала на цене, показује и податак да је 2020. године квадрат могао да се купи за 1.300 евра.

Агенти за некретнине, с обзиром на планирану изградњу 1.500 станова за ЕXПО, очекују да ће цене квадрата у Сурчину значајно порасти.

„Тренутно је квадрат између 1.500 и 2.000 евра, а потенцијално би могао достићи 2.500 евра по квадратном метру или више, зависно од квалитета градње и инфраструктуре која ће бити изграђена.

Изградња комплекса за ЕXПО може донети додатне промене на тржишту некретнина, укључујући повећање цена и потражње за становима у околним подручјима. Такође, може доћи до побољшања инфраструктуре, што додатно може повећати атрактивност и цене станова у том делу града“, објашњава Мирјана Теодоровић из агенције „Еурополис некретнине“.

Подели овај текст: