За све људе, куповина стана је један од најважнијих догађаја, који са собом носи и велику радост и велики стрес. Што се тиче квалитета градње, требало би да обратите пажњу на неколико ствари. Али поред квалитета градње, оно што нас много више брине су папири.
-
Куповина стана у изградњи
Када се купује стан у изградњи, купац треба да буде упознат са документацијом везаном за изградњу, што треба да му презентује и појасни или адвокат агенције, или адвокат кога купац сам ангажује.
Инвеститор мора да има Решење одобрењу за изградњу и Потврду о пријему документације ( која представља и потврду о почетку радова ), Уговор са Дирекцијом за грађевинско земљиште и уговоре са Електродистрибуцијом, топланом и другим комуналним кућама.
Инвеститора може проверити на сајту Агенције за привредне регистре, да погледате за коју је делатност регистрован као и годишњи финансијски извештај, а на сајту Народне банке можете проверити тренутно стање рачуна инвеститора.
Новоградња у Београду
Новоградња у Новом Саду
Оно што је такође битно је да стан купујете од инвеститора који се налази на одобрењу за изградњу, а као такав је и уписан као власник целе и дела парцеле на којој се гради што се може утврдити увидом у власнички лист. Пожељно је да уговорите такву куповину да плаћате на рате, које ће пратити изградњу објекта.
ПОГЛЕДАЈТЕ: ПРОДАЈА СТАНОВА
Куповина оваквих станова од познатих инвеститора који иза себе имају изграђене зграде, усељене, укњижене станове и познати су по поштовању рокова је увек за препоруку, нарочито ако се зграда гради средствима које добија од банке тзв. „пројектно финасирање „ јер је банка гарант завршетка радова.
2. Куповина новог стана
Овакавих станова има најмање на нашем тржишту, јер се највећи број станова прода још док се зграда гради. И овде је врло битно да прегледате документацију ( одобрење за изградњу, потврду о пријему документације, уговоре са Дирекцијом за грађевинско земљиште , уговоре са топланама , Електродистрибуцијом и другим комуналним кућама ) и сл. Најбоље је ако је извршен и технички пријем зграде и постоји записник из кога се види да је зграда изграђена према дозволи и грађевинским прописима.
3. Куповина староградње
У Србији се најчешће купују стари станови и ту је најлаке проверити документацију. Сада је највећи део станова у Београду укњижен или су у току укњижења, тако да то даје дадатну сигурност јер се у власничком листу , односно листу непокретности, брзо може утврдити власништво, тачна квадратура и да ли стан има неки терет или не. Провера власништва, као и постојање терета над непокретношћу може се обавити и преко сајта www.ргз.гов.рс. Да би се претраживала база података потребно је знати број парцеле у оквиру општине и катастарске општине, на којој се стан налази, или адресу непокретности (улица и кућни број). Код куповине старих станова, тј. станова који су већ једном или више пута бити предмет купопродаје потребно је извршити још једну проверу. У питању је провера да ли је стан предмет неког судског спора. То можете сазнати тако што ћете поднети допис судској писарници. Уколико се испостави да некретнина јесте предмет неког спора, посетом портала судова Србије www.портал.суд.рс можете проверити и да ли је стан предмет парничног, извршног или ванпарничног поступка.
Стара градња има и бројне предности. У Београду, важи правило да су у грађевинском смислу, наквалитетније грађене зграде у периоду између 1960-1975.год.