Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
- da li je nekretnina slobodna
- kako odrediti cenu nekretnine
- zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
- pitanja u vezi sa radnim pravom
ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.
2.895 Odgovor
Poštovani,
Moja majka je vlasnik kuće u zajedničkom dvorištu. Uz kuću ima i dva pomoćna objekta (šupe). Imao bih dva pitanja.
1. Pomoćni objekti nisu u vlasništu, već za njih ima pravo korišćenja. Da li je moguće da se to pravo preinači u svojinu? Ako je moguće kako i kome da se obratimo.
2. Kuća je uknjižena na manju kvadraturu od stvarne. Da li je moguće da se to ispravi. Ako je moguće kako i kome da se obratimo.
Hvala puno na odgovoru!
Pozdrav,
Miloš
Poštovani Miloše,
Prvo se mora utvrditi kakvim pravima vaša majka raspolaže na pomoćnim objektima, da li ima osnov da se upiše pravo svojine umesto prava korišćenja (da li ih je ona gradila i kada, da li ih je kupila i sa kakvim pravom, da li su ucrtani u Katastru, da li su legalni ili ne, ko je vlasnik na parceli/zemljištu itd.). Obzirom da ima dosta preduslova koje treba ispuniti, predlažem da se kod projektanta raspitate oko postupka ozakonjenja objekta, te kod advokata oko sprovođenja celokupne papirologije/dokumentacije. Predlog je da pokušate kuću i pomoćne objekte u celosti ozakoniti/legalizovati te da upišete pravo svojine na dograđenim delovima.
Poštovani,
Overila sam ugovor kod notara sa stanarima kojima sam izdala stan. Zanima me koja je procedura da se prijave zbog plaćanja poreza?
Poštovana Andrijana,
Zakupci vašeg stana se uz vašu saglasnost kao zakupodavca, kod nadležnog organa Policijske uprave ili PS, mogu prijaviti na adresu nepokretnosti (boravišna adresa) ali to svakako ne utiče na obavezu plaćanja poreza na zakup. Poreska prijava se podnosi nadležnoj poreskoj upravi uz odgovarajući zahtev, lične karte stranaka i ugovor o zakupu. Obveznik poreza na prihode od nepokretnosti (zakupa) je fizičko lice koje izdavanjem u zakup ostvari prihode po tom osnovu. Stopa poreza na prihode od nepokretnosti (zakupa) iznosi 20,00% a predmetna materija je regulisana Zakonom o porezu na dohodak građana.
Vlasnik sam stana za koji sam uzeo kredit kod banke i podhipotekom je. prodao bih stan, ima li pravnih nemogućnosti za to? hvala na odgovoru
Poštovani Dragane,
Moguće je prodati takvu nekretninu. Shodno zajedničkom dogovoru kupca i prodavca, Kupac može da isplati banku kao poverioca od dela kupoprodajne cene, te da se u celosti zatvori kreditna partija i da se od strane banke izda brisovna dozvola – za brisanje hipoteke. Takođe, čak je moguće i da kupac svojim stambenim kreditom refinansira vaš stambeni kredit, kao prodavca, da se obriše vaša hipoteka, a da se uknjiži, na toj nekretnini, nova hipoteka radi obezbeđenja kredita koji je kupac uzeo od banke – po osnovu njegovog stambenog kredita. Za više detalja, svakako se obratite advokatu.
Poštovani
Ja i verenica smo pronašli stan koji ima gradjevinsku dozvolu a nema upotrebnu. Zgrada jos nije završena, priključena je na vodovodnu mrežu kao i na elektrodistribuciju. Stan se kupuje od fizičkog lica, ne direktno od izvodjača. Pa nas zanima da li je takva kupovina ispravna.
Hvala vam!
Poštovani,
Ukoliko zgrada nema upotrebnu dozvolu, ista se neće moći etažirati u Katastru i dok istu ne dobijete, nećete moći da se uknjižite kao vlasnici na posebnoj etažnoj jedinici (stanu). Moguća je takva kupovina, ali morate imati u vidu da vam prodavac ne može garantovati bilo kakve rokove i garancije oko završteka izgradnje objekta, sprovođenja tehničkog prijema objekta, dobijanje upotrebne dozvole i drugo, jer je to obaveza investitora. Neophodno je pogledati i kakva su prava i obaveze utvrđena ugovorom između investitora i vašeg prodavca.
Da li gazda koji je izdao stan može da mu da otkaz nakon nedelju dana i dali postoji otkazani rok i koliki je?
Poštovani Jovice,
Upotreba zakupljene stvari se vrši za određeno vreme koje kad istekne, zakupac je dužan da vrati zakupodavcu upotrebljavanu stvar. Ugovorne strane saglasnošću volja određuju vreme trajanja zakupa, a ako ono nije ugovorom određeno, smatra se da je zakup zaključen na neodređeno vreme što daje pravo obojici ugovarača da otkažu ugovor o zakupu u otkaznom roku. Otkazni rok bi trebao da je utvrđen u samom ugovoru i on se opredeljuje shodno međusobnom dogovoru ali u praksi, obično nije ispod 30 dana. Međutim, ako dužina otkaznog roka nije određena ugovorom ili zakonom ili mesnim običajima, ona iznosi osam dana, s tim da otkaz ne može biti dat u nevreme (član 597 Zakona o obligacionim odnosima).
Sta je potrebno od dokumentacije za ostvarivanje popusta na porez na prenos apsolutnih prava za kupovinu prve nekretnine (kuce sa imanjem)? Da li se popust racuna samo na kucu i parcelu gde je kuca ili na sve navedeno u ugovoru? Po kom kljucu se racuna popust? Pitam to jer sam video da za kupovinu stana postoji informacija da se kod kupovine stana za podnosioca izuzuma od poreza 40kvm i za svakog clana plus 15kvm.
Izvinite ako je pitanje preopsirno ali jako malo informacija postoji na ovu temu.
Poštovani Vukašine,
Porez na prenos apsolutnih prava ne plaća se na prenos prava svojine na stanu ili porodičnoj stambenoj zgradi fizičkom licu koje kupuje prvi stan, za površinu koja za kupca prvog stana iznosi do 40 m2 i za članove njegovog porodičnog domaćinstva koji od 1. jula 2006. godine nisu imali u svojini, odnosno susvojini stan ili kuću na teritoriji Republike Srbije, do 15 m2 po svakom članu. Oslobađanje se odnosni samo na objekat (kuću), dok se na parcelu/zemljište i na pomoćne objekte ovo oslobađanje ne odnosi, te ćete na njih platiti pun iznos poreza. Prilikom kupovine nekretnine, možete od javnog beležnika zatražiti da po službenoj dužnosti podnese poreske prijave, a Vi morate da overite IKPS-PPAP obrazac. Predmetna materija je regulisana Zakonom o porezima na imovinu.
Poštovani, da li je pravno moguće prodati stan koji se otplaćuje na kredit i pod hipotekom je?
Poštovana,
Moguće je prometovati takvu nekretninu. Shodno zajedničkom dogovoru kupca i prodavca, kupac može da isplati banku kao poverioca od dela kupoprodajne cene, te da se u celosti zatvori kreditna partija i da se od strane banke izda brisovna dozvola. To je sve moguće uraditi jednim aktom ili sa predugovorom i kasnije konačnim kupoprodajnim ugovorom (kada se u celosti izbriše hipoteka banke). Takođe, moguće je i da kupac svojim stambenim kreditom refinansira stambeni kredit prodavca, da se obriše hipoteka prodavca, a da se uspostavi/uknjiži na toj nekretnini hipoteka kupca po osnovu njegovog stambenog kredita. Za više detalja, svakako se obratite advokatu.
Poštovani, zainteresovana sam za stan u novogradnji, cija zgrada ima gradjevinsku dovolu izdatu od strane opstine, a s obzirom na to da objekat nije u potpunosti zavrsen ne moze se jos uvek dobiti upotrebna dozvola. Sta se moze desiti u najgorem slucaju, ako kupim takav stan, a zgrada ne dobije upotrebnu dozvolu?
Poštovana,
Ukoliko zgrada nema upotrebnu dozvolu, ista se neće moći etažirati u Katastru i nećete moći da se uknjižite kao vlasnica na posebnoj etažnoj jedinici (stanu). U tom slučaju, po osnovu ugovora o kupoprodaji (koji možete overiti kod notara sa prodavcem/investitorom) imaćete samo vanknjižno vlasništvo i neregulisano imovinsko pravno pitanje oko nekretnine tj. vlasništva, koju ćete sigurno u celosti morati da isplatite. Takođe, bez upotrebne dozvole, nećete imati ni pre toga sproveden tehnički prijem objekta, koji je svakako značajan zbog opšte sigurnosti življenja u takvoj zgradi.
Da li mogu on line provjeriti poreske obaveze kao vlasnika nekretnine u Beogradu?
Nisam zavrsila katastarsku uknjizbu, gdje i šta trebam preduzeti?
Kao zajednica etažnih vlasnika, samoinicijativno smo se registrovali svi stanari koji su u posjedu.
Zgrada nije završena od strane investitora, pa smo sami završavali kako je ko stigao i umio.
Hvala unaprijed.
Poštovana Dušice,
Porez na imovinu prijavljujete i proveravate u lokalnoj poreskoj administraciji (poreskoj upravi Grada/Opštine gde se nalazi nekretnina). Postoji mogućnost i on-line provere stanja, treba da budete registrovani na sajt `MOJA LPA` (LOKALNA PORESKA ADMINISTRACIJA – lpa.gov.rs) i tu možete sve da pogledate u vezi vaših poreskih obaveza kao fizičkog lica.
Postovani,
Obracam Vam se u cilju dobijanja potrebnog saveta i informacija.
Rec je o ostavinskom postupku. Naime, moj otac je preminuo iza njega je ostala 1 nepokretnost koja je delom kupljena iz kredita.
Kako cu ja preuzeti kredit, plan je da se moja majka i dve sestre odreknu nasledstva u moju korist, interesuje me kako ce to uticati na obavezu poreza na nasledstvo i poklon? Kao i da li pored navedenih poreskih obaveza moze postojati jos neka u ovoj situaciji ?
Takodje Vas molim i za savet u vezi minusa na bankovnom racunu od mog oca, da li je isti bolje regulisati pre ili posle ostavinske rasprave?
Unapred hvala,
Poštovana Marice,
Shodno Zakonu o nasleđivanju, poklonom se smatra svako odricanje od prava, pa i odricanje od nasleđa u korist određenog naslednika, kao i svako drugo besplatno raspolaganje.
Zakonom o porezima na imovinu propisano je da sticanje imovine u ostavinskom postupku prijemom ustupljenog naslednog dela, smatra se poklonom ali isto tako i da porez na poklon ne plaća naslednik prvog naslednog reda, supružnik i roditelj ostavioca. Samim tim, iza majke (kojoj ste vi prvi nasledni red) nemate poreza, dok obveznici koji se u odnosu na ostavioca nalaze u drugom naslednom redu po zakonskom redu nasleđivanja, porez na nasleđe i poklon plaćaju po stopi od 1,5%.
Obveznici koji se, u odnosu na ostavioca, odnosno poklonodavca, nalaze u trećem i daljem naslednom redu, odnosno obveznici koji sa ostaviocem, odnosno poklonodavcem nisu u srodstvu, porez na nasleđe i poklon plaćaju po stopi od 2,5%.
U vezi bankovnog računa, isti će morati da reguliše naslednik prema pravnosnažnom rešenju o nasleđivanju – banka će prvo tražiti rešenje o nasleđivanju.
Postovani,
Imam jedno pitanje. Može li državljanin Ruske Federacije koji ima stalni boravak u Srbija da kupi gradjevinsko zemljište u okolini Ivanjice bez izgradjenog objekta na toj parceli?
Natalija
Poštovana Natalija,
Članom 82a Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa propisano je da strana fizička i pravna lica koja obavljaju delatnost u našoj zemlji mogu pod uslovima uzajamnosti sticati pravo svojine na nepokretnostima koje su im neophodne za obavljanje te delatnosti (stav 1), a strano fizičko lice koje ne obavlja delatnost u Republici Srbiji može pod uslovima uzajamnosti sticati pravo svojine na stanu i stambenoj zgradi kao i drugi državljani Republike Srbije (stav 2). Dakle, mora da postoji stan ili stambena zgrada na predmetnoj parceli kako bi se isto moglo prometovati.
Postovani, obracamo Vam se sa molbom da nam odgovorite sta znaci postupak promene indikacija fizickog lica u katastru nepokretnosti? Hvala.
Poštovana Jelena,
To znači da je kod Katastar pokretnut postupak ispravke/promene imena, upisa ili ispravka JMBG-a ili sličnih podataka za vlasnika nekog stana ili druge nepokretnosti. Obično su ti nepotpuni podaci `povučeni` iz nekadašnjih zemljišnih knjiga (koje je vodio sud) pa su pogrešno prepisani, ili ih uopšte nije bilo.
Dobar dan! Imam pitanje vezano za depozit i vraćanje istog ako je došlo do promene plana i iseljenja iz stana zbog nemogućnosti funkcionisanja u istom. Da li je moguć povraćaj depozita?
Poštovana Tijana,
odgovor na vaše pitanje zavisi od toga šta je napisano u ugovoru. Obično se ugovorom uvek utvrde sve situacije u kojima vlasnik stana ima pravo da ga zadrži. Time se štite obe strane u slučaju da kasnije dođe do spora. Ukoliko stanari i vlasnici ne potpisuju ugovor o zakupu, potrebno je da stanari od vlasnika traže dokaz o uplati depozita u vidu priznanice ili nekog drugog pisanog traga. Osim zbog neizmirenih obaveza, vlasnik stana može zadržati depozit u celosti ukoliko zakupac otkaže ugovor o zakupnini pre dogovorenog roka, kao i ukoliko ošteti stan ili prekrši neku od dogovorenih odredbi.
Poštovani!
Na moj oglas za prodaju kuće na vašem sajtu javljaju se strani državljani (ovog puta Kinezi). Imaju li oni pravo kupiti nekretninu u Srbiji i koji su uslovi? Da li imate možda agenta u Somboru (4zida), koji bi obavio sastavljanje ugovora i potrebne radnje oko prodaje?
I još jedno kratko pitanje: Da li isplata mora ići preko računa banke (u pitnju je suma oko 19000 Eura) ili može ići u kešu? Da li je legalno trgovati u Eurima ili se mora preračunati u Dinare?
Molim Vas da mi odgovorite u što kraćem mogućem roku!
S poštovanjem: Takács Mihály
Poštovani Mihaly,
državljani NR Kine mogu sticati pravo svojine na nepokretnostima (porodičnoj stambenoj zgradi/kući) na teritoriji RS. Svaka transakcija preko 10.000,00 EUR bi trebala da ide preko računa banke (shodno Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma) , ali u praksi se često dešava da se i ovakve transakcije završavaju u `kešu`. Takođe, moguće je nekretninu isplatiti u EUR iznosu, a isto je dozvoljeno i propisano članom 34. Zakona o deviznom poslovanju.
Poštovani,
Američki državljanin kupuje nekretninu i ne nalazi se u Srbiji, a pritom daje punomoćje advokatu da u njegovo ime potpiše Ugovor o kupoprodaji (ovlašćenje je overeno kod notara u Americi i sadrži apostil pečat ). Da li je u tom slučaju potrebno da ovlašćenje bude u formi javnobeležničkog zapisa, ili je dovoljna overa notara i Apostol pečat? Unapred hvala.
Poštovana Jelena,
Dovoljno je da je punomoćje overeno od strane notara u USA i da je stavljen Apostil. Punomoćje ne mora biti u formi javnobeležničkog zapisa.
Postovani,
Po presudi suda dobio sam u vlasništvo nekoliko placeva u kojima sam ja vlasnik 1/2.
Na E katastru sam saznao ime suvlasnika ali ne i adresu. Kako da saznam adresu suvlasnika kako bih stupio sa njom u kontakt i ponudim mu podelu ili prodaju placeva.
Unapred hvala
Poštovani Igore,
Predlažem da se sa pismenom molbom obratite nadležnom MUP – PU ili PS i da u toj molbi detaljno obrazložite Vaš zahtev i zbog čega Vam trebaju adrese tih lica (suvlasnika).
Poštovanje,
Imam par pitanja u vezi ostavinske rasprave. Tetka je umrla prošle godine i iza sebe je ostavila stan. Nije bila udata i nema potomstvo. Nije ostavila testament niti ugovor o doživotnom izdrazavanju. Pravo na nasleđe imaju brat,sestra,2 polubrata,1 polusestra i više bratanica i sestrica od preminule braće I sestre. Imovina se dijeli na 9 dijelova. E sad svi smo na različite strane svijeta,Srbija,Njemacka,Crna Gora Slovačka. Prvo pitanje je da li naslednici mogu da daju ovjerenu naslednicku izjavu kod notara u svom gradu I pošalju notaru gdje se vodi rasprava ili nekom od naslednika?
Drugo pitanje je -da bih se ja prihvatila nasledstva i kupila stan i ostalim naslednicima isplatila njihov dio kojim im pripada od prodaje stana. Da li ostali naslednici trebaju da se odreknu nasledstva i da je to najpovoljnija opcija za mene? Da li odugovlacenje u raspravi,neodazivanje na poziv notara,ne davanje naslednicke izjave meni ide na štetu? Šta u toj situaciji ja da radim?
Unaprijed zahvaljujem
Poštovana Jelena, moguće je overiti nasledničke izjave u mestu gde se naslednici nalaze (svakako je preporuka da se to uradi u srpskoj ambasadi/konzulatu), ali je predlog da svi ovlastite npr. jednog advokata da se u ime svih zakonskih naslednika prihvati nasledstva / ili odrekne u nečiju korist, samim tim biste brže i efikasnije rešili vaše probleme i zaštitili interese. Smanjuje se mogućnost odugovlačenja u raspravi, prijema poziva, pristupa ostavinskoj raspravi i drugo (advokat može sve da uradi u ime i za račun zakonskih naslednika).
Poštovani, Oktobra 2020 smo preko agencije za promet nekretnina u Novom Sadu pronašli odgovarajući stan, oni su dogovorili sastanak sa investitorom gde je dogovorena cena stana i dinamika plaćanja pošto smo kreditni kupci. Agencija je uzela odmah svoju proviziju 3% na ukupnu vrednost stana a sa investitorom je potpisana rezervacija za stan i njemu je isplaćeno 10% od ukupne vrednosti stana da bi i on bio siguran da će prodati a i mi da ćemo kupiti, po toj ceni i trebalo je još 10% kada krenu radovi. Rezervacija je urađena za stan u izgradnji za koji tada još nisu imali lokacijske, građevinske i druge dozvole. Kada jsu napokon stigle dozvole posle skoro dve godine investitor nas je obavestio da je cena skočila 30% i ako nam ne odgovara možemo odustati stim da će nam biti vraćena rezervacija. Možete li nam reći koja su naša prava, dali je investitor u obavezi da ispoštuje dogovoreno i potpisano uz posredništvo agencije, dali rezervaciju vraća u iznosu koji je primio ili višu(kao kapara), dali agenciji ostaje provizija ili vraća(bar deo) ili možda da pokušamo da se dogovorimo sa investitorom? Hvala unapred.
Poštovani Gorane,
Iznos dat na ime kapare prilikom zaključenja predugovora neće se smatrati kaparom (iako su ga stranke tako imenovale) ukoliko ne dođe do zaključenja glavnog ugovora ili ukoliko predugovor ne ispunjava zahteve propisane forme (overa kod javnog beležnika u formi solemnizovane isprave), već se ima smatrati samo davanjem dela kupoprodajne cene i može se tražiti povraćaj datog po pravilima sticanja bez osnova i to u jednostrukom iznosu, a ne kao kapara u dvostrukom. U vezi Agencije, bitno je utvrditi šta je potpisano ugovorom o posredovanju i kada nastupa obaveza plaćanja agencijske provizije (šta ako se pravni posao ne sprovede). Ukoliko je došlo do raskida pravnog posla usled promenjenih okolnosti, u tom slučaju se primenjuju odredbe člana 133. Zakona o obligacionim odnosima.
Dobar dan,
Imam pola kuce u vertikali koja ima dve stambene jedinice i zelim da prodam gornju (duplex). Sta mi treba od papira da zapocnem proces prodaje?
Hvala
Poštovani Veljko,
Ukoliko imate samo ½ dela prava svojine na čitavom objektu, tada možete papirološki prodati ukupno ¼ dela prava svojine cele nekretnine sa posebnim opisom koji deo nekretnine se prodaje (npr. spratni deo, sa posebnim ulaz sa zapadne strane, koji se satoji od 2 sobe, kupatila itd). Takođe, možete uraditi i posebnu Skicu dela nekretnine koju prodajete i da ona bude sastavni deo kupoprodajnog ugovora ili da izetažirate objekat i upišete sve posebne jedinice (ako je to fizički moguće). Potrebna Vam je lična karta, vlasnički List nepokretnosti kao i osnov sticanja nekretnine – kada ste i kako vi stekli tu nekretninu (kupili, stekli poklonom ili nasleđem, ili…). Posebno skrećem pažnju na obavezu da se Vaš deo ponudi, pre svih, suvlasniku po osnovu prava preče kupovine a shodno Zakonu o prometu nepokretnosti.
Moje poštovanje.
Izvinite što sam dosadan, pokušaću da budem konkretan sa pitanjem.
Želim da kupim stan izgrađen 2012 godine od pravnog lica. Prodavac (tj lice iz agencije koji je posrednik) tvrdi da imam pravo na povrat PDv-a kao državljanin Srbije kao kupac prvog stana u Srbiji.
Da li je to tačno i koliko traje procedura prenosa vlasništva (potpunih prava) na moje ime?
Unapred se zahvaljujem.
Pozdrav!
Relja
Poštovani Relja,
Povrat PDV-a je moguć samo za novogradnju, ako se stan kupuje od investitora. Ako je neko pravno lice, koje nije investitor, vlasnik predmetne nepokretnosti i ako je već bilo nekog prometa – sa investitora na to pravno lice, onda nemate pravo povrata PDV-a jer se onda možete osloboditi od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava (2,5%) na 40m2 (kao „druga ruka“ prometa). Overom kupoprodajnog ugovora, javni beležnik u roku od najviše 24h šalje elektronski kupoprodajni ugovor na uknjižbu u Katastar.
Postovani,
Nas otac zeli da nam prepise stan, dvoje nas je, moj brat i ja. Mama se slaze.
Koja je procedura i koji su troskovi?
Hvala na odgovoru
Poštovani,
Prepis nekretnine se može učiniti ugovorom o poklonu, a predlog je da se isti uradi od strane advokata (usluge advokata su regulisane Tarifom o nagrada i naknadama troškova za rad advokata). Iznos troškova oko overe ugovora kod javnog beležnika zavisi od vrednosti nekretnine (npr. ako je vrednost nekretnine između 7 – 10 miliona dinara, onda je taksa overe ugovora 26.640,00 dinara). Međutim, obzirom da se radi o poklonu prvog naslednog reda, javnobeležnička taksa je za 50% umanjena, a oslobođeni ste u celosti od plaćanja poreza na poklon. Taksa za upis vlasništva poklonoprimaca u Katastru je 5.400,00 dinara.
Imam vanknjižnu nekretninu – garsonjeru, koja nije uknjižena a nalazi se u prizemlju zgrade u centru Novog Sada, centralno grejanje i računi su kao za stan, koju je pokojna majka kupila a ja nasledila i imam papire za garsonjeru (kupoprodajni ugovor itd.overen u sudu).
U katastru se ta nekretnina vodi kao uknjizen lokal na investitora koji je u stečaju. Izvršena je prenamena u stan (dokumenti i nacrti) kojom je lokal tehnički pretvoren u stan (spušten plafon,etažiranje,proširenje) ali ta prenamena nije nigde evidentirana. Nakon čega je kao stan prodata mojoj pokojnoj majci.
Kako to da prodam i da li može da se proda imajući u vidu da javni beležnici overavaju kupoprodajne ugovore o nekretninama koje su evidentirane u katastru a ovo nije?
Kako to prodati?
Hvala na odgovoru
Poštovana,
Bez uvida u tehničku dokumentaciju vezano za stan i kupoprodajni ugovor kojim je kupljen stan, nije moguće detaljnije dati odgovor. Svaka prenamena prostora je potrebna da se izvrši i sprovede kroz službu za građevinske poslove, da se plate određene komunalne takse, da se o istom donese rešenje i da se po službenoj dužnosti dostavi nadležnom Katastru na uknjiženje. Obzirom da stan nije nigde evidentiran, već se isti vodi kao poslovni prostor firme u stečaju, predlog je da angažujete advokata kako bi se moglo utvrditi pravo činjenično stanje – izlučno i/ili razlučno potraživanje u stečaju i drugo.
Poštovani,
ja sam većinski vlasnik „kolonostičke“ kuće.
Od većine suvlasnika sam odkupio delove. Ostao je još samo jedan suvlasnik koji ne želi da mi proda svoj deo.
Taj suvlasnik živi u svom delu, ali koristi i jedan deo koji pripada meni. Ja želim da ga isplatim.
Da li postoji mogućnost da tog suvlasnika isplatim po tržišnoj ceni, jer on ne želi da proda svoj deo, niti da prestane da koristi moj deo?
Poštovani,
Predlog fizičke deobe nepokretnosti se podnosi sudu i ukoliko se u tom postupku, uz učešće sudskog veštaka iz oblasti građevinske struke, utvrdi da ne postoji mogućnost fizičke deobe (ili ista nije isplativa sagledavajući sve okolnosti slučaja), tada se po osnovu takvog sudskog rešenja, pokreće izvršni postupak radi javne prodaje nepokretnosti, a kada se iznos dobijen prodajom nepokretnosti deli spram suvlasničkih udela. Mora se imati u vidu da javna prodaja nepokretnosti znatno umanjuje tržišnu/prodajnu vrednost nepokretnosti.
Postovanje,
U pregovorima smo sa prodavcem oko kupovine placa. Plac se vodi na vlasnika, uknjižen, dozvoljena gradnja, legalan 1/1. Naše pitanje je, mora li prodavac ponuditi komšijama prvo taj plac ili se pravo preče kupovine samo odnosi na poljoprivredno zemljište kada se prodaje i kada je više suvlasnika u vlasništvu jednog placa?
Hvala puno.
Poštovani Miloše,
Suvlasnik nepokretnosti koji namerava da proda svoj suvlasnički deo dužan je da ga prethodno ponudi na prodaju ostalim suvlasnicima. Vlasnik koji namerava da proda poljoprivredno zemljište, dužan je da ga prethodno ponudi vlasniku susednog poljoprivrednog zemljišta.
Zdravo, imam jedno pitanje,
Imam kuću od 75kvadrata (Novi Bgd) sa terasom od 25kv, od 1970 godine je otac tu, renovirana je i proširena 1996 godine. Nije uknjižena, nije legalizovana. Predato je za legalizaciju, na javnom je zemljištu. Da li postoji mogućnost da se proda pa i ispod cene kvadrata na NBG? Hvala i veliki pozdrav
Poštovani Nenade,
Ne može se precizno odgovoriti na vaše pitanje bez uvida u dokumentaciju kojom raspolažete. Prvo se mora sagledati pravo kojim vi raspolažete u ovom momentu (vaš osnov sticanja nekretnine). Obzirom da je postupak legalizacije u toku, probajte istu da ubrzate pa onda da prometujete nekretninu, jer ovog momenta ne znam kako je predmetna nekretnina (tj. zemljište) i upisano u Katastru. Ukoliko je cela pracela u vlasništvu RS ili Grada, onda se trenutno ne može prometovati.